Ücretli izin türleri

Ücretli izin nedir, kısaca açıklayalım. Ücretli izin türleri çalışana yasalar tarafından tanınmış bir haktır. Bu hak kapsamında alınan hiçbir izinden ücret kesintisi yapılamaz. Siz hangi izin türünü aramıştınız?

Yıllık izin

İlk iş gününden, deneme süresi de dahil olmak üzere, en az bir yıl çalışan personele yıllık ücretli izin verilir. Yıllık ücretli izin ile ilgili tüm detaylar…

Doğum izni

Doğum izni, kadın çalışanlara hamilelik ve lohusalık sürecini daha kolay geçirmeleri için verilen izin türüdür. Hamilelik öncesi ve sonrası olmak üzere…

Süt izni

Süt izni, doğum izni süreleri dışında çalışan annelere bebeklerini emzirmesi için verilen izin türüdür. Süt izni bir buçuk yaşını doldurmamış bebek annelerine verilir.

Babalık izni

Babalık izni, erkek çalışanlara eşinin doğum yapması halinde verilen izin türüdür. Bu süre içerisinde çalışan maaşından herhangi bir ücret kesintisi yapılamaz.

Hastalık izni

Hastalık izni, çalışanın yaşadığı rahatsızlık nedeniyle izin hakkını kullanarak dinlenmesini amaçlar. 5510 Sayılı Kanununa göre 3 çeşit ücretli hastalık izni vardır.

Ölüm izni

Ölüm izni yani vefat izni çalışanın belirli dereceden bir yakınının vefat etmesi durumunda belirli bir süre zarfında çalışmaması için verilen izin türüdür.

Yeni iş arama izni

Yeni iş arama izni, İş sözleşmesinin feshi durumunda, çalışana iş araması için verilen izin türüdür. İş arama izni için belirlenen asgari süre bir gün için 2 saattir.

Resmi tatil izni

Resmi tatil izni dini, milli ve ya kültürel öneme sahip günlerin yasalarca belirlenip, çalışanların herhangi bir koşul sağlanmasına gerek olmadan verilen izin türüdür.

Hafta tatili izni

Hafta tatili izni için çalışanın iş yeri koşullarına göre belirlenen haftalık çalışma süresini doldurması veya haftanın tüm iş günlerinde çalışması gerekmektedir.

Evlilik izni

Düğün izni olarak da bilinen 3 günlük evlilik izni için çalışanın, nikah tarihini alması ve belgeleri İK departmanına yazılı olarak bildirmesi gerekir.

Evlat edinme izni

Evlat edinme izni, üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte/veya münferit evlat edinen bir çalışana çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren verilmesi zorunlu izindir.

Mazeret izni

Mazeret izni, işverene bağlı olarak çalışan bir işçinin işle ilgisi olmayan, kişisel hayatı ile ilgili herhangi bir konu sebebiyle talep edebileceği bir izin türüdür.

Refakat izni

Refakat izni, çalışanın birinci derece akrabasının rahatsızlanması sonucu bakım amaçlı verilen izin türüdür. Bu izin türü, her hastalıkta kullanılamaz.

Aradığınız yanıtı buldunuz mu?
TAMAMEN ÜCRETSİZ

2024 İK Takvimi'ni şimdi ücretsiz indirin!

2024 yılında takip etmeniz gereken tüm özel günler, resmi tatiller, izin süreleri ve dahasının yer aldığı bu keyifli takvimi hemen indirin.