Hafta tatili izni

ÜCRETLİ İZİN TÜRÜ

Nedir?

Hafta tatili izni, çalışanın tatil günlerinden önceki haftanın tüm iş günlerinde çalışması sonucu verilen izin türüdür.

İzin türü

Ücretli

Şartları

4857 sayılı İş Kanununda çalışanın, tatil gününden önceki iş günlerinde çalışmış olması koşuluyla verilen izin türü olarak belirlenmiştir.

İşçilerin hafta tatiline hak kazanmaları için iş yeri koşullarına göre belirlenen haftalık çalışma süresini doldurmaları veya haftanın tüm iş günlerinde çalışması gerekmektedir. İşçi bu durumda normal saatlik ücretine ek olarak dinlenmesi karşılığında bir günlük ücretine hak kazanacaktır.

Süresi

Kanunlara göre, çalışanın yedi günlük zaman dilimi içinde kesintisiz yirmi dört saat dinlenme hakkının bulunduğu belirtilmiştir.

Detayları

Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir. Kanun bu sürelerin kesintisiz olacağı hususunu açıkça belirtmiştir.

Yargıtay’ın kararına göre; “Hafta tatili izinlerinin işçinin dinlenme hakkına ilişkin olması sebebiyle, hafta tatili izninin yasal düzenlemenin amacına aykırı şekilde toplu olarak kullandırılamayacağına” hükmedilmiştir.

Diğer merak edilenler

Hafta tatili izni toplu kullanılır mı?

Yasalarla belirlenen hafta tatili izninin amacı 6 gün kesintisiz çalışan işçinin, 24 saat dinlenmesidir. Bu sebeple bu izin türü haftalık bazda geçerlidir ve toplu olarak kullanılamaz.

Hafta tatili ücreti ne kadar?

Hafta tatili ücretli ve yasal bir zorunluluktur. Çalışana hafta tatili için bir günlük çalışma tutarındaki ücret ödenmeye devam eder.

Hafta tatili iki gün olabilir mi?

Hafta tatilinin 1 günlük olacağı yönündeki sınırlama kalkmış olup, hafta tatili 2 gün de olabilir. İş Kanunu'nda üst sınırlama belirtilmemiş olup, bu süre minimum 24 saat olmalıdır.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

İzin yönetimi e-kitabını şimdi ücretsiz indirin!

İzinlerle alakalı merak ettiğiniz tüm detaylar tek bir e-kitapta!

İzin Yönetimi E-kitabı