Yol izni

ÜCRETSİZ İZİN TÜRÜ

Nedir?

Yol izni, yıllık ücretli izin yapan çalışanların izin süresince bulundukları konumun iş yerinden uzak olması durumunda kullanabildikleri bir izin türüdür.

İzin türü

Ücretsiz

Şartları

Bir işçinin yol izni alması için şu şartları yerine getirmesi gerekir:

  • İşçinin iş yerinden uzakta bir yere gidiyor olması
  • İşçinin işverenden yol izni talebinde bulunması

Süresi

Yol izni, işçinin bu hususu belgelemesi koşulu ile toplam dört güne kadar verilir.

Detayları

Yol izni kavramı, yıllık ücretli izin türüne bağlı bir kavram olduğundan, dolaylı bir izin türüdür. Yani işçi yıllık iznini kullanmıyorsa yol izni de kullanamaz. Yol izni, kullanması zorunlu ya da birikebilen bir izin türü değildir.

Yol izni ile ilgili kanun maddesi

4857 sayılı İş Kanununun 56. maddesinde; “İşçi, yıllık ücretli izin sürelerini iş yerinin bulunduğu konumdan farklı bir yerde geçirecekse bunun ile ilgili olarak işverenden istekte bulunmalıdır. İşçi bu durumu belgelendirebildiği takdirde gidiş ve dönüş süreleri için işverenden yol izni alabilir.” ifadesi yer alır.

Diğer merak edilenler

Yol izni maaştan kesilir mi?

Yol izni kanunlarda belirtildiği üzere ücretsiz bir izin türüdür. Bu nedenle çalışanın yol izninde işveren çalışana herhangi bir ücret ödemez. Bu nedenle yol izni maaştan kesilir.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

2024 İK Takvimi'ni şimdi ücretsiz indirin!

2024 yılında takip etmeniz gereken tüm özel günler, resmi tatiller, izin süreleri ve dahasının yer aldığı bu keyifli takvimi hemen indirin.