Ölüm izni

ÜCRETLİ İZİN TÜRÜ

Nedir?

Çalışanın belirli dereceden bir yakınının vefat etmesi durumunda belirli bir süre zarfında çalışmaması için verilen izin türü, ölüm iznidir.

İzin türü

Ücretli

Şartları

Kanunlar çerçevesinde bir memurun eşi, çocuğu, kendisinin annesi ve babası, eşinin anne ve babası, kardeşi vefat ettiğinde verilir. Özel sektör çalışanları ise anne ve babası, kardeşi, eşi ya da çocuğu vefat etmesi durumunda bu izni kullanabilir.

Süresi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104/B maddesine göre memurlar için ölüm izninin süresi 7 gündür. Özel sektör çalışanları için ise durum biraz farklıdır. 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki ek madde 2’de yapılan düzenlemeyle, özel sektörde çalışanlara 3 gün ölüm izni verilmektedir.

Detayları

Belirtilen kanunlar çerçevesinde bir memurun eşi, çocuğu, kendisinin annesi ve babası, eşinin anne ve babası, kardeşi vefat ettiğinde verilir. Özel sektör çalışanlarının ise anne ve babası, kardeşi, eşi ya da çocuğu öldüğünde verilir.

Ölüm izni ücretli bir izin türü olduğundan, işçinin ücretinin ödenmemesi durumunda, işçilik alacağı davası içerisinde bu miktar talep edilir. Ölüm izni, aynı zamanda yıllık izin süresinden de düşülmez.

Memurlarda ölüm izni

Ölüm izni, devlet memurlarının birinci derece yakınlarının (eş, anne, baba, kardeş, çocuk) vefatı durumunda kullanabileceği bir izin türüdür. Bu izin acil ve beklenmedik olduğu için genellikle hızlı bir şekilde işleme konulur.

Ölüm izni, memur izin hakları arasında yer alır ve genellikle maaş kesintisi olmadan kullanılır. Fakat bu izni kullanabilmek için gereken belge ve şartlar vardır.

Memur ölüm izni kaç gündür?

Genel bir kural olarak, memurlarda ölüm izni kaç gün sorusunun cevabı; eş, anne, baba, kardeş veya çocuk için 7 gün ölüm izni verilmektedir.

104/B maddesi altında 657 numaralı Devlet Memurları Kanunu'nda belirtildiği üzere, devlet memurlarına verilen ölüm izni süresi kesin olarak 7 gün olarak belirlenmiştir.

Diğer merak edilenler

Ölüm izni ne zaman kullanılır?

Ölüm izni çalışanın yakını vefat ettiği gün başlar.

Ölüm izni hafta sonuna denk gelirse ne olur?

Bu izin resmi tatillere, hafta sonuna, resmi veya dini bayramlara denk gelirse izin süresinde herhangi bir uzama olmaz. Yani o günler de izin günlerinden sayılır. Çünkü ilgili kanunlarda “iş günü” olarak değil “gün” olarak belirtilmiştir.

Ölüm iznini daha sonra kullanabilir miyim?

Bu izin çalışan yakınının yoğun bakımda olduğu durumlarda kullanılamadığı gibi, iznin daha sonra kullanılması ya da ertelenmesi de söz konusu değildir.

Ölüm izni için dilekçe gerekli mi?

Çalışan, vefat eden kişinin vefat ettiği tarihi ve kullanacağı izin günlerini belirttiği bir dilekçe iletmesi gereklidir.

Ölüm izni için hangi belgelere ihtiyaç var?

Vefat eden kişinin vefat ettiği tarihi ve kullanacağınız izin günlerini belirttiğiniz bir dilekçe yeterlidir.

2. derece akrabalar için ölüm izni alınabilir mi?

İkinci ya da üçüncü derece yakınların vefat etmesi durumunda ölüm izni verilmez.

1. derece akrabalar için ölüm izni alınabilir mi?

4857 sayılı İş Kanunu'na bağlı olan çalışanların 1. dereceden yakın akrabalarının vefatı durumunda kullanabilecekleri 3 günlük izin hakları vardır.

Memur ve özel sektör çalışanlar için ölüm izni süresi değişir mi?

Devlet memurunun eşinin, çocuğunun, kendisinin anne-babasının, eşinin anne-babasının veya kardeşinin ölümü halinde 7 gün olmak üzere ölüm izni hakkı tanınmıştır.

Özel sektör çalışanlarına ise anne-babasının, eşinin, kardeşinin veya çocuğunun ölümü halinde 3 günlük ölüm izni verilir.

Kullanılmayan ölüm izninin ücreti talep edilebilir mi?

Hayır. Ölüm anında kullanılmayan ölüm izni sonradan kullanılamaz ve ücreti talep edilemez.

Ölüm izni maaştan kesilir mi?

Ölüm izni, yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle çalışanlara tanınan bir izin türüdür. Ölüm izni sırasında işçinin maaşı işveren tarafından kesilemez. Ölüm izni, çalışanın acı verici bir durumla başa çıkmasına yardımcı olmak ve cenaze gibi düzenlemeleri yapabilmesi için tanınan bir hak olarak kabul edilir.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

2024 İK Takvimi'ni şimdi ücretsiz indirin!

2024 yılında takip etmeniz gereken tüm özel günler, resmi tatiller, izin süreleri ve dahasının yer aldığı bu keyifli takvimi hemen indirin.