Resmi tatil izni

ÜCRETLİ İZİN TÜRÜ

Nedir?

Resmi tatil; dini, milli veya kültürel öneme sahip günlerin yasalarca belirlenip, tatil olarak ilan edilmesidir.

İzin türü

Ücretli

Şartları

Ulusal ve dini bayramlar ve özel tatil günleri çalışanlara verilmesi zorunlu izin haklarıdır. Bugünler için işverenler çalışanlara kesintisiz ödeme yapmakla yükümlüdür. Çalışanların bu günlerde çalıştırılması durumunda işveren çalışanlara yüzde 100 zamlı ücret ödemek zorundadır.

Süresi

Resmi tatiller genel olarak 1 ile 5 gün aralığında değişmektedir. 

Detayları

Resmi bayramlar; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Zafer Bayramı'dır. Dini bayramlar ise Kurban ve Ramazan Bayramlarıdır. Bunlar dışındaki genel tatil günleri ise yılbaşı, Emek ve Dayanışma Günü ve Demokrasi ve Millî Birlik Günü'dür.

Resmi tatil izni ile ilgili kanun maddesi

4857 sayılı İş Kanunun 44. maddesine göre; “Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir. Bu günlere ait ücretler 47’nci maddeye göre ödenir hükmü bulunmaktadır.”

Diğer merak edilenler

Resmi tatillerde çalışmak zorunda mıyım?

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde iş yerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

Resmi tatillerde çalışırsam ek ücret alır mıyım?

Çalışanlara ulusal bayram ve genel tatil gününde tatil yapmayarak çalışması halinde her gün için ücret ödenmelidir. İşveren özel günler için işçinin günlük aldığı maaşı yüzde 100 zamlı olarak ödemelidir. Resmi tatilde çalışan kişi resmi tatil gününde 1 saat dahi çalışmış olsa tam günlük ücreti ödenmelidir.

Varsayalım, maaşınızın brüt 10.000 TL tutarındaysa günlük kazandığınız ücret 10.000/30=333 TL olacaktır. Özel günlerde çalışmanız dahilinde bu ücret; 333+333 = 666 TL şeklinde ödenir.

Resmi tatil günleri hafta sonuna denk gelirse ne olur?

Resmi tatil günleri, hafta sonuna denk gelirse, çalışanlar doğal olarak tatil sayılacaktır. Yasalara göre resmi tatiller ve hafta sonu tatillerinde işçinin çalıştırılmaması esastır. Ancak bazı sektörlerde resmi tatil günleri ve hafta sonu tatillerinde işçiler bazı şartlara uygun olarak çalıştırabilir. Kanuna göre resmi tatilde işçi, 1 saat bile çalıştırılırsa günlük ücret ödenmesi zorunluluktur.

Resmi tatil günleri maaştan kesilir mi?

Ulusal ve dini bayramlar ve özel tatil günleri çalışanlara verilmesi zorunlu izin haklarıdır. Bugünler için işverenler çalışanlara kesintisiz ödeme yapmakla yükümlüdür. Çalışanların bu günlerde çalıştırılması durumunda işveren çalışanlara yüzde 100 zamlı ücret ödemek zorundadır.

Devlet memurlarına resmi tatil izinleri koşulları nedir?

Ulusal ve dini bayramlar ve özel tatil günleri devlet memurlarına verilmesi zorunlu bir izin türüdür. Ülkemizde kamu kuruluşları resmi tatillerde açık değildir ve çalışanları da doğrudan ücretli izne tabii sayılır.

Özel sektör çalışanlarına resmi tatil izni koşulları nedir?

Bazı sektörler resmi tatil günleri, hizmetleri gereği resmi tatil günlerinde de çalışmaktadırlar. Ancak işverenin iş sözleşmesinde bununla ilgili bir hüküm bulundurması gerekir. İşçilerin bu günlerde çalıştırılması durumunda işveren, çalışanlara yüzde 100 zamlı ücretini vermek zorundadır.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

2024 İK Takvimi'ni şimdi ücretsiz indirin!

2024 yılında takip etmeniz gereken tüm özel günler, resmi tatiller, izin süreleri ve dahasının yer aldığı bu keyifli takvimi hemen indirin.