Babalık izni

ÜCRETLİ İZİN TÜRÜ

Nedir?

Erkek çalışanlara eşinin doğum yapması halinde verilen izin türüdür. 

İzin türü

Ücretli

Şartları

Erkek çalışanlara eşinin doğum yapması durumunda ücretli izin verilmesi zorunludur. Bu süre çalışanın herhangi bir izni ile birleştirilemez ve bu süre içerisinde çalışan maaşından herhangi bir ücret kesintisi yapılmaz.

Süresi

Babalık izni süresi, babanın çalıştığı yere göre farklılık gösterir. Baba adayı olan çalışan eğer memur ise 10 güne kadar babalık izni kullanabilir. Ancak baba adayı özel sektör çalışanı ise 5 gün babalık izni hakkına sahip olur.

Detayları

İş Kanununda babalık izni için “evlat edinmesi hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir” ifadesi yer alır.

Babalık izni ile ilgili kanun maddesi

4857 sayılı İş Kanunu Ek 2. maddesinin birinci fıkrasına göre: "İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir."

657 sayılı Kanunu’nun 104/B. maddesine göre; "Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir."

Diğer merak edilenler

Babalık izni ne zaman başlar?

Babalık izni çalışanın eşinin doğum yaptığı gün itibariyla başlar. Babalık izninin doğumdan önce alınması mümkün değildir.

Babalık izni uzatılabilir mi?

İşveren ile yapılan özel anlaşmalar ile babalık izni uzatılabilir.

Eşin vefat etmesi durumunda babalık izni uzatılabilir mi?

Doğum sırasında veya sonrasında annenin vefatı söz konusu olduğunda kanunlar tarafından çalışana tanınan izinlerden faydalanabilir.

Babalık izni için dilekçe gerekli mi?

Çalışanın kuruma eşinin doğum yaptığı tarih ve kullanacağı izin günlerini belirttiği bir dilekçe iletmesi gereklidir.

Evlat edinme süreci babalık izni olarak kullanılabilir mi?

Babalık izni evlat edinme süreçleri için kullanılamaz. Çalışan üç yaşının altında bir çocuğu evlat ediniyorsa bu süreçte çalışana kanun tarafından verilen üç günlük mazeret iznini kullanabilir.

Kullanılmayan babalık izni ücreti nasıl hesaplanır?

Çocuk doğduğu anda kullanılmayan/talep edilmeyen mazeret izni sonradan kullanılamaz ve ücretinin ödenmesi talep edilemez.

Erkekler için doğum izni hafta sonuna gelirse nolur?

İş Kanunu'nunda babalık izni iş günü değil, normal gün hesabı ile belirtilmiştir. Bu yüzden erkeğin doğum izni hafta sonuna veya özel başka bir güne denk gelirse bu günler için de izin süresi işlemeye devam eder.

Babalık izni doğan çocuk sayısına göre değişir mi?

Anneler için doğum izni sürelerinde değişiklik olsa da babalar için izin süresinde bir değişim olmaz.

Babalık izni için ek ödeme alınabilir mi?

Belirtilen izin türü için ek bir ödeme düzenlemesi şimdilik bulunmamaktadır.

Babalık izni maaştan kesilir mi?

Babalık izni erkek çalışanlara eşinin doğum yapması durumunda verilen zorunlu izin türüdür. Bu süre çalışanın herhangi bir izni ile birleştirilemez ve bu süre içerisinde çalışan maaşından herhangi bir ücret kesintisi yapılmaz.

Memur ve kamu personelleri için babalık izni koşulları neler?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre kamu personeli ve memurlar için babalık izni 10 gün olarak belirlenmiştir.

Özel sektör çalışanları için babalık izni koşulları neler?

4857 sayılı İş Kanunu'na göre özel sektör çalışanı için öngörülmüş olan babalık izni 5 gündür.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

2024 İK Takvimi'ni şimdi ücretsiz indirin!

2024 yılında takip etmeniz gereken tüm özel günler, resmi tatiller, izin süreleri ve dahasının yer aldığı bu keyifli takvimi hemen indirin.