Evlilik izni

ÜCRETLİ İZİN TÜRÜ

Nedir?

Düğün izni olarak da adlandırılan evlilik izni, çalışanların evlenmesi durumunda kullanacağı izin türüdür.

İzin türü

Ücretli

Şartları

Evlenecek çalışanların, nikah tarihlerini alması ve bunu insan kaynakları departmanına yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir.

Süresi

Çalışanın evlenmesi için verilen mazeret izni süresi; 3 gündür.

Detayları

Mazeret izinleri iş günü değil, takvim günü olarak düzenlenen bir izin türüdür. Yani Cumartesi günü evlendiyseniz 3 günlük izniniz Cumartesi günü başlar, Pazartesi gün bitimi ile sona erer.

Diğer merak edilenler

Evlilik izni yıllık izinden düşer mi?

Evlilik izni, yasal olarak verilen ve yıllık izinden hariç olarak tutulan ücretli bir izin türüdür. Bu nedenle yıllık izin sürelerinden evlilik için alınan izin süreleri düşülmez.

Evlilik izni yılda kaç defa verilir?

İşçinin evlilik izni ve süreleri için İş Kanununa göre belirlenen yasal bir kısıtlama getirilmemiştir. Çalışanlar yaptığı her evlilik için evlilik iznini bir yıl içerisinde olsa dahi kullanabilir.

Birinci derece yakınım evlendiği için izin alabilir miyim?

4857 sayılı İş Kanunu düzenlemesine göre çalışanın evlenmesi halinde 3 günlük evlilik izin hakkı vardır. Fakat bu izin sadece çalışanın kendisi tarafından kullanılabilir ve birinci derece yakınlar için geçerli değildir. Öte yandan Devlet Memurları Kanunu’na göre memura kendisi veya çocuğunun evlenmesi durumunda 7 günlük izin hakkı verilmiştir.

Evlilik izni kullanılmazsa yanar mı?

Kanunlarda evlilik izninin ne zaman başlaması veya ne zaman kullanılması gerektiğine dair bir ibare yoktur. Yani bu izin türü, evliliğin gerçekleştiği süreçte kullanılabildiği gibi nikahtan sonraki bir tarihte de kullanılabilir.

Evlilik izni için dilekçe gerekli mi?

Evlenecek çalışanların evlilik izni için bir dilekçe doldurmaları gerekir. Bu dilekçe için nikah tarihi alınmış olmalıdır. Şirketin belirlediği bir izin dilekçesi yoksa çalışanların bir dilekçe oluşturarak, gerekli evraklarla birlikte bu dilekçeyi İK departmanına iletmesi gerekir.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

İzin yönetimi
e-kitabını
şimdi
ücretsiz indirin!

İzinlerle alakalı merak ettiğiniz tüm detaylar tek bir e-kitapta!